Rakovina varlat
Varlata jsou mužské vnitřní pohlavní orgány uložené v šourku. Produkují pohlavní buňky (spermie) a mužský pohlavní hormon (testosteron), který ovlivňuje růst a vývoj pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků (ochlupení, výška hlasu, stavba těla atd.) a sexuální život. Varlata mají vejčitý tvar, na pohmat jsou hladká. Jedno varle bývá obvykle větší a níže uložené.
Nádory varlat jsou nejčastějším typem nádorů mužů ve věku 20 – 35 let. Většina těchto nádorů je dobře léčitelná, a to i v případě metastáz. Přesto platí, že čím dříve je onemocnění zachyceno, tím lépe. Důležitou roli pro včasné odhalení tohoto onemocnění hraje samovyšetřování varlat pohledem a pohmatem. Nejlépe jednou měsíčně, nejsnáze po teplé sprše.
Nejčastějším příznakem je změna velikosti jednoho varlete. Je potřeba si všímat změny konzistence nebo nově vzniklých hmatných útvarů na varleti (bulky, uzlíky, nerovnosti, zatvrdnutí). Dalším příznakem může být tlak nebo bolest ve varleti a okolí, bolest v podbřišku nebo citlivost a zvětšení prsních žláz, které může být způsobeno aktivitou určitých typů nádorů.
Nádor může svou vahou vést k tupé tahavé bolesti v podbřišku a třísle. Všechny tyto příznaky nemusejí být spojeny pouze s nádorovým onemocněním, může se jednat o zánět, torzi varlete (přetočení) apod., přesto je při jakýchkoli pochybnostech nutné navštívit lékaře, který určí správnou diagnózu.
Základním vyšetřením je ultrasonografické vyšetření varlat doplněné počítačovou tomografií (CT), která odhalí případné metastázy.
Nejčastějším typem nádoru je tzv. seminom, ostatní jsou tzv. neseminomy (např. teratom, choriokarcinom). Toto rozdělení je důležité pro volbu léčebného postupu.
Hlavní léčebnou taktikou je chirurgické odstranění varlete i s jeho obaly a celým semenným provazcem (tzv. inguinální orchiektomie). Na místo odstraněného varlete lze operačně implantovat umělou náhradu, tzv. testikulární protézu.
Samotná operace nevede k neplodnosti, avšak případná chemoterapie nebo radioterapie může poškodit tvorbu spermií ve zdravém varleti a může tak způsobit neplodnost. Proto se doporučuje před započetím léčby odběr a zamražení spermatu ve spermobance. Snaha o početí se doporučuje až 2 roky po ukončení terapie.
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je nesestouplé varle (varlata se vyvíjejí v dutině břišní. K jejich sestupu dochází obvykle ještě během nitroděložního vývoje, nejpozději však do 2 let věku dítěte.
Pak je nutné chirurgické řešení). K dalším rizikovým faktorům patří opakované záněty varlat, kouření a otrava některými těžkými kovy a chemikáliemi.