RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Rakovina kůže

Kůže je největším tělním orgánem. Skládá se ze dvou vrstev, škáry a pokožky, která je tvořena několika vrstvami buněk. Vrchní vrstva rohovatí a neustále se olupuje.

V pokožce se nachází buňky obsahující kožní pigment, melanin, který má na starost pohlcování některých složek slunečního záření. Čím světlejší kůže, tím menší množství melaninu a tím menší ochrana kůže proti poškození zářením. Kůže má i mnoho dalších funkcí.

Chrání nás před poškozením mechanickými, fyzikálními i chemickými vlivy, pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu a tvoří se v ní vitamín D. V kůži se nachází tělíska, díky nimž vnímáme a cítíme (bolest, chlad apod.). Neméně významná je funkce estetická.

Počet lidí s rakovinou kůže stále roste. Nejčastějším typem jsou spinocelulární a basocelulární karcinomy. Nejvzácnější, ale také nejnebezpečnější je maligní melanom.

Rakovina kůže se vyvíjí relativně pomalu, od prvních příznaků trvá 2 – 3 roky, než se vytvoří metastázy i v jiných částech těla. S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležitý včasný záchyt onemocnění, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky.

Na malignitu může poukazovat změna barvy (typické je nepravidelné rozložení pigmentu), velikosti, okraje (bývá nepravidelný), tvaru nebo povrchu (tvorba šupin, stroupků, mokvání, vředovatění atd.) znaménka nebo jiného doposud klidného kožního ložiska.

Pozornosti by nemělo ujít ani ploché ložisko, které začne vystupovat nad úroveň kůže. Melanom obvykle vypadá jako tmavá pigmentová skvrna. Má nepravidelný okraj, zvětšuje se a může svědit.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je nadměrné vystavování pokožky ultrafialovému záření při opalování (jak na slunci, tak při dlouhodobém navštěvování solárií).

Více ohroženi jsou jedinci s fototypem I a II (lidé se světlou kůží náchylnou ke spálení) a lidé, kteří mají na kůži větší počet znamének. Riziko vzniku rakoviny kůže se také zvyšuje opakovaným působením rentgenového záření a některých radioaktivních lá­tek.

Nejvhodnější prevencí je nevystavovat se slunečnímu záření, případně pobyt na slunci co nejvíce omezit, zejména mezi 11. a 15. hodinou. Děti do 1 roku by neměly do styku s ultrafialovým zářením přijít vůbec. Jejich kůže je citlivější a náchylnější ke spálení.

Rakovina kůže se diagnostikuje na základě klinického vyšetření. Lékař hodnotí charakter, barvu, velikost a umístění kožních změn. K lepšímu zhodnocení se používá dermatoskop. Typ nádoru s určitostí stanoví až histologické vyšetření biopticky odebrané části tkáně.

Léčebnou metodou je chirurgické odstranění poškozené tkáně v kombinaci s radioterapií a chemoterapií.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.