RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Rakovina prsu

Prozdravi.cz

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen.

Včasná diagnóza vede k úspěšnému vyléčení.

Nejvýznamnější prevencí je samovyšetřování prsů. To by měly provádět všechny ženy starší 20 let pravidelně každý měsíc, nejlépe 2 – 3 dny po skončení menstruace. Nejsnáze se prsa vyšetřují po teplé sprše, kdy je pokožka uvolněná.

U žen nad 45 let se v dvouletých intervalech provádí mamografický screening (rentgenové vyšetření prsou pomocí speciálního přístroje – mamografu). Důležitá je také správná životospráva.

Nejčastějším projevem onemocnění je nebolestivé zduření nebo bulka s nepravidelnými okraji kdekoli v prsu nebo v podpaží. Ne každý nahmataný útvar musí být příznakem rakoviny prsu, může se jednat např. o cystu nebo o fibrotické změny v prsu.

Diagnózu však určí pouze lékař pomocí speciálních vyšetření. Dalším příznakem může být důlkovatění kůže na prsech, nehojící se vřed, vtažení bradavky nebo výtok z ní.

Při podezření na rakovinu prsu se provádí ultrazvukové vyšetření prsu nebo již výše zmiňovaná mamografie. Histologické vyšetření vzorku tkáně odebraného biopsií poskytuje informaci o charakteru nádoru.

Nejčastějším typem je infiltrující duktální karcinom, dalšími typy jsou zánětlivý karcinom, intraduktální a lobulární karcinom a Pagetova choroba bradavek (vždy spojena s duktálním karcinomem).

Nejčastějším léčebným postupem je chirurgické odstranění nádoru. Rozsah operace závisí na velikosti a charakteru nádoru. Chirurgická léčba bývá obvykle spojena s chemoterapií a radioterapií.

Významným rizikovým faktorem je působení estrogenu, které souvisí s menstruačním cyklem. Riziko se zvyšuje s časným nástupem menstruace a s pozdním nástupem menopauzy. Těhotenství před 30. rokem věku naopak riziko snižuje.

Svou roli hrají také genetické predispozice. Výskyt rakoviny prsu v rodině zvyšuje riziko onemocnění i u dalších příbuzných žen. Za vznik tohoto onemocnění jsou zodpovědné převážně geny označované jako BRCA 1 a 2. Nejčastěji vzniká po 50. roce věku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.