RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Další typy rakoviny

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen. Včasná diagnóza vede k úspěšnému vyléčení. Nejvýznamnější prevencí je samovyšetřování prsů. To by měly provádět všechny ženy starší 20 let pravidelně každý měsíc, nejlépe 2 – 3 dny po skončení menstruace. Nejsnáze se prsa vyšetřují po teplé sprše, kdy je pokožka uvolněná.

Rakovina kůže

Kůže je největším tělním orgánem. Skládá se ze dvou vrstev, škáry a pokožky, která je tvořena několika vrstvami buněk. Vrchní vrstva rohovatí a neustále se olupuje.

Rakovina čípku

Děloha je vnitřní pohlavní orgán ženy. Skládá se z děložního těla a děložního hrdla, které vyčnívá do pochvy. Uvnitř děložního hrdla se táhne kanálek. Na přechodu sliznice kanálku děložního hrdla a sliznice na povrchu čípku mohou vznikat změny, které mohou vést až ke vzniku rakovinného bujení.

Rakovina tlustého střeva

Tlusté střevo je součástí zažívacího traktu a skládá se z tračníku (colon) a konečníku (rectum). Potrava je nejprve zpracovávána v žaludku a tenkém střevě, v tračníku dochází ke vstřebávání vody a k formování stolice. Ta se shromažďuje v konečníku a z těla se dostává řitním otvorem (anus).

Rakovina varlat

Varlata jsou mužské vnitřní pohlavní orgány uložené v šourku. Produkují pohlavní buňky (spermie) a mužský pohlavní hormon (testosteron), který ovlivňuje růst a vývoj pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků (ochlupení, výška hlasu, stavba těla atd.) a sexuální život.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.