RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Rakovina děložního čípku

Prozdravi.cz

Děloha je vnitřní pohlavní orgán ženy. Skládá se z děložního těla a děložního hrdla, které vyčnívá do pochvy. Uvnitř děložního hrdla se táhne kanálek. Na přechodu sliznice kanálku děložního hrdla a sliznice na povrchu čípku mohou vznikat změny, které mohou vést až ke vzniku rakovinného bujení.

Tyto změny jsou spojovány s HPV infekcí (infekce human papilomavirem). Přenáší se nejčastěji nechráněným pohlavním stykem. Infekce většinou probíhá bezpříznakově, imunitní systém se s ní obvykle vypořádá.

HPV je více typů (označovaných čísly), některé z nich jsou původcem genitálních bradavic (condyloma accuminata), některé způsobují přednádorové změny a karcinom děložního hrdla.

Rakovina čípku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním reprodukčních orgánů žen (po rakovině prsu). Nejčastěji se vyskytuje u žen po 45. roce věku.

K rizikovým faktorům patří časný začátek pohlavního života (před 17. rokem), časté střídání partnerů, nechráněný pohlavní styk a kouření.

Nevýhodou tohoto typu rakoviny je její bezpříznakovost v počátečních stádiích. Později se projevuje krvavým výtokem a krvácením po styku. Příznaky pozdějších stádií jsou bolest a útlak močovodů. Tato stádia už ale bývají spojena s výrazně nižší šancí na vyléčení.

Nejúčinnější prevencí proti rakovině děložního čípku jsou pravidelné kontroly u gynekologa. Součástí preventivní prohlídky, která se provádí jednou ročně, je cytologický stěr z hrdla.

Rakovina děložního čípku se vyvíjí pomalu, předchází jí předrakovinové změny, prekancerózy, které lze s pomocí tohoto vyšetření odhalit a včas léčit.

Lehké změny vyžadují pouze častější gynekologické prohlídky, při těžších změnách je nutné vytětí postižené tkáně (konizace). Od 30 let věku se provádí ještě vyšetření zvané kolposkopie (vizualizace čípku s pomocí speciálního optického přístroje).

V nedávné době se na trhu objevila očkovací látka proti HPV virům. Je určena pro ženy od 9 do 26 let, nejvhodnější je pro dívky, které ještě nezačaly s pohlavním životem a s HPV nepřišly do styku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.