RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Rakovina tlustého střeva

Tlusté střevo je součástí zažívacího traktu a skládá se z tračníku (colon) a konečníku (rectum). Potrava je nejprve zpracovávána v žaludku a tenkém střevě, v tračníku dochází ke vstřebávání vody a k formování stolice. Ta se shromažďuje v konečníku a z těla se dostává řitním otvorem (anus).

V České republice je rakovina tlustého střeva druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Většinu nádorů tlustého střeva tvoří adenokarcinomy (nádory vznikající ze žláznatých buněk střevní sliznice). Karcinomy tračníku a konečníku mají mnoho společného, označují se také souhrnně jako kolorektální karcinomy.

V počátečních stádiích může být karcinom střeva těžko rozpoznatelný. K nejčastějším projevům patří změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy, přítomnost krve a hlenu ve stolici, zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti, křeče), častý a bolestivý odchod větrů, pocit nedokonalého vyprázdnění střeva. Zvětšený nádor může způsobit odchod tzv. tužkovité stolice (odchází v úzkém proužku).

Znakem pokročilejšího onemocnění bývá ztráta hmotnosti bez dietního opatření. Tyto příznaky nemusí nutně poukazovat na nádorové postižení tlustého střeva, může se jednat o vředové onemocnění žaludku nebo dvanáctníku, o infekční chorobu střev (např. ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) nebo o hemeroidy. Přesto, pokud se některé z těchto příznaků objeví, je nutné navštívit lékaře.

K základním vyšetřením patří laboratorní testy (vyšetření krve na přítomnost nádorových markerů), test na okultní krvácení (Hemokult test), který je součástí screeningového vyšetření u jedinců od 50 let věku ve dvouletých intervalech, stejně jako palpační vyšetření konečníku.

Při Hemokult testu si „pacient“ sám odebere vzorky 3 po sobě jdoucích stolic a ty se pak odesílají na vyšetření, které odhalí případné i mikroskopické krvácení do zažívacího traktu.

Podle nálezu pak pacient podstoupí rentgenové vyšetření tlustého střeva (po naplnění střeva kontrastní látkou) nebo tzv. kolonoskopii. Při tomto vyšetření je možno přes kolonoskop (zavedený přes řitní otvor přímo do střeva) pozorovat sliznici tlustého střeva a odebrat vzorky podezřelých útvarů na histologii (biopsie), případně tyto útvary celé odstranit. K odhalení metastáz slouží počítačová tomografie (CT).

Léčebnou metodou bývá chirurgické odstranění postižené části střeva. Po odstranění části střeva se pak okraje tkáně sešijí k sobě a vytvoří se tzv. anastomóza. V některých případech je nutné vyvést tlusté střevo na povrch těla (kolostomie).

Stolice pak odchází z těla ven do speciálního sáčku. Kolostomie může být trvalá nebo dočasná. Pokud je nádor rozšířen do regionálních mízních uzlin, je nutná také chemoterapie a radioterapie.

Důležitým preventivním opatřením je správná životospráva. Zdravá strava, dostatek tekutin a pohybu. K rizikovým faktorům patří chronická zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), výskyt polypů (výrůstky ze stěny střeva) a svou roli hraje také dědičnost. Dalším rizikovým faktorem je věk, rakovina tlustého střeva se nejčastěji objevuje po 50. roce věku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.